Oldalak

2015. március 31., kedd

Búcsúzik a március.

Pár napja még a langyos tavaszi időnek örülhettünk, mely mára úgy tűnik, mintha csak egy álom lett volna. A március télies időjárással búcsúzik, olyannyira, hogy ma hó esett és mindössze 3  °C -ig ment fel a hőmérő higanyszála, mely ha belegondolunk ilyenkor tavasz elején nem nagyon szokványos. Az előbújt virágoknak, a dagadó rügyeknek és a madaraknak nem tesz jót ez a hideg és szeles idő.
Talán ennek a hűvös időjárásnak köszönhetően nagyon nagy volt ma forgalom az etetőmnél. Rengeteg fajt sikerült megfigyelnem, melyek legtöbbje már párban tette tiszteletét a kiskertemben. Legtöbben, mint mindig a Széncinegék (Parus major), a Kék cinegék  (Cyanistes caeruleus) és a Barátcinegék (Poecile palustris) voltak. Szép számban érkeztek a Zöldikék (Carduelis chloris), a Tengelicek (Carduelis carduelis), a Csuszkák  (Sitta europaea), a Nagy fakopáncsok (Dendrocopos major) és a Szajkók (Garrulus glandarius). Nagy öröm volt számomra, hogy a Meggyvágók (Coccothraustes coccothraustes) és az Erdei pintyek (Fringilla coelebs) mintegy 8-10 példánya is megfigyelhető volt. A Középfakopáncs (Leiopicus medius) a mai napon egyedül érkezett, hasonlóan, mint a Hegyi fakusz (Certhia familiaris). A madarakon kívül a Mókus (Sciurus vulgaris) is betért hozzám egy kis diócsemegére. 
Sajnos a következő napokra is hideg, esős és szeles időt jósolnak, úgyhogy a tavaszias meleg időjárásra még várnunk kell, azonban bízom benne, hogy már nem sokáig, hiszen holnaptól már április napjait fogjuk taposni.  


 Széncinege (Parus major)

 Kék cinege  (Cyanistes caeruleus)

 Barátcinege (Poecile palustris) 

 Zöldike (Carduelis chloris)

 Tengelic (Carduelis carduelis)

 Csuszka  (Sitta europaea)


 
 Nagy fakopáncs (Dendrocopos major)

 Szajkó (Garrulus glandarius)

 Meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes)

 Erdei pinty (Fringilla coelebs)

 Középfakopáncs (Leiopicus medius)

Hegyi fakusz (Certhia familiaris)
 

2015. március 27., péntek

Odvas keltike / Corydalis cava




Megjelenése:
  • 10-30 cm magas évelő növény
  • gumója gömb alakú
  • egy fürtben 12-20 virág is megfigyelhető
  • virágai 1-3 cm hosszúak, melyek lehetnek lilás rózsaszínűek és fehérek
  • egy élőhelyen általában mindkét szín előfordul, de a lilás rózsaszínű virágok a gyakoribbak

Élőhelye: 
  • elsősorban üde, főként gyertyán és bükkelegyes ligeterdőkben él
  •  kedveli a nedves és a tápanyagokban gazdag talajt 




Életmódja: 
  • tavaszi virág 
  • virágzási ideje március-május
  • a lombfakadás előtt kel életre és akkor virágzik
  • élőhelyén, ahol a talaj megfelelő a számára, tömegesen elterjedhet

Megfigyelése: 
  • bükkerdőkben és gyertyánosokban találkozhatunk velük
  • elsősorban ott figyelhetjük meg ahol a talaj viszonylag nedves
  •  én egy bükkerdőben tudom megcsodálna, ahol szinte teljesen a kis patak partja mellett virágoznak 

 

2015. március 24., kedd

Erdei galambvirág / Isopyrum thalictroides





"Sűrű avarszőnyeg borítja a talajt. A fák szépségét vesztett őszi ruhái, melyek csak úgy tündököltek ezernyi színben, mára már azonban megfakultak, de biztonságos védelmet adnak az alóluk újjászülető számtalan apró virágnak, melyek mindennel dacolva élni akarnak és megmutatni nekünk szépségüket. Minden a természetben végbemenő folyamat értünk van, hogy szívünket boldogsággal töltse meg és, hogy szemünket gyönyörködtesse minden apró kincse!"
Miskolczi Tímea


 

2015. március 21., szombat

Tavaszi hérics / Adonis vernalis






"A megfáradt aranyszínű nap lassan nyugovóra tér, átadva helyét a holdnak, a fényesen ragyogó csillagoknak és annak a  fenséges nyugalomnak melyet csak ilyenkor érezhetünk, ilyenkor, amikor csend borul a tájra, amikor minden zavaró dolog eltűnik, minden aminek semmi keresnivalója nincsen itt, csak mink maradunk és a természet. Ezek azok a pillanatok, amikor a legnagyobb csodákat élhetjük át, csak hagyjuk, hogy magával ragadjon minket és biztosan nem fogunk csalódni. "
Miskolczi Timi



2015. március 19., csütörtök

Salátaboglárka / Ranunculus ficaria



"Minden esztendő tavaszán újjáéled a természet, a hosszú téli álom után napról-napra új élet sarjad, nyissuk ki szemünket, hogy meglássuk ezeket a fűszálak között megbújó apró csodákat, mellyel a természet ajándékoz meg minket, hogy életünket szebbé varázsolja, akár erre a néhány pillanatra is. Hiszen a természet mindig csak ad, fogadjuk hát el eme gyönyörű ajándékait és éljünk velük!"  
 Miskolczi Tímea



2015. március 18., szerda

Répalepke / Pieris rapae



A természetnek hála az idei esztendő első répalepkéjében volt ma szerencsém gyönyörködnöm. A tavasz hívogató napsugarai előcsalták ezt a számomra gyönyörű, sárgás színekben pompázó repülő kis tündért. Mozgása még igen botladozónak mondható volt, de hamarosan ahogy a levegő egyre melegebb lesz úgy kap ő is szárnyra, hogy elvarázsoljon minket, természetszerető embereket. 




2015. március 17., kedd

Fekete kökörcsin / Pulsatilla pratensis subsp. nigricans


Mint az előbbi Fekete kökörcsinekről szóló bejegyzésemben olvashattátok, két olyan hely van a lakóhelyem közelében, ahol ezeket a selymesen borzas, számomra csodaszép virágokban gyönyörködni tudok. A tegnapi napon a másik helyszínt is felkerestem, mely nem máshol, mint a Boszorkánykőn, azaz Kis-Salgón van. A sziklákkal tarkított talaj repedéseiben remek élőhelyet találtak maguknak ezek a szépséges növények. A déli szikla oldalon, az egyre melegebb tavaszi napsugarak hamar előcsalják a Fekete és a Leánykökörcsineket. Utóbbiból sajnos nem sok él ezen a vidéken. A kirándulásom alatt nem sok napsütésben volt részem, de mindenért kárpótoltak az egyre szebben virító virágok. Sok még csak bimbós vagy éppen, hogy meglátta a napvilágot, de itt-ott már teljes szépségében pompázó virágokat is sikerült megfigyelnem és lefotóznom.



2015. március 15., vasárnap

Tavaszi hérics / Adonis vernalis



 Jellemzői:
  • áprilisban és májusban virágzik
  • a boglárkafélék családjába tartozó faj
  •  hazánkban védett növény 

Elterjedése:
  • száraz gyepeken, réteken, kaszálókon elterjedt virág
  • síkságokon és dombvidéki tájakon is találkozhatunk velük 

Megjelenése:
  • 20-40 cm magasra növő évelő növény
  • virágai élénksárga színűek, melyek a zöld, borzasnak tűnő leveleitől jól elütnek 
  • virágainak átmérője a 8 cm is elérhetik 
 



Legyen szép a napotok!


"Adj hálát reggel az ébredő világnak,

- örökbe kaptál egy újabb szép napot.

Engedd az érzést áradni szívedben,

szeresd hogy itt vagy, e föld az otthonod."

2015. március 14., szombat

Kiskertem ébredése.

Bürökgémorr (Erodium cicutarium)

Gyárfás Endre: Ébresztő

Ébresztőt fújnak
fürge rigók;
ledobja kertem a
hótakarót. Ébred a hóvirág,
körültekint,
meglesi alvó
testvéreit.
Parányi harangja
messzire cseng:
- Tőzike, ibolya,
ne szenderegj!
Salamon pecsétje,
téltemető,
sáfrány és kankalin,
bújj csak elő!
Bőrlevél, jácint,
ébredjetek!
Itt az ÉV reggele:
a kikelet.

Illatos ibolya (Viola odorata)

Tyúkhúr  (Stellaria media)
 
Bársonyos tüdőfű (Pulmonaria mollis)

 Krókusz (Crocus)
 

2015. március 8., vasárnap

Martilapu / Tussilago farfara


 A Martilapu az őszirózsafélék családjába tartozó virág. Kora tavasztól, azaz március legelejétől gyönyörködhetünk a még levéltelen állapotban, élénksárgán virító virágaiban.





2015. március 4., szerda

Bogláros szellőrózsa ébredése / Anemone ranunculoides



"Amikor az erdőre kimégy, figyelve lépj, és lábujjhegyen. Mihelyt a fák alá belépsz, és felrebben előtted egy rigó: akkor már tudnod kell, hogy az erdő észrevett.
Ha megállsz egy pillanatra, hallani fogod a szellőt, ahogy a fák között tovaoson. Te már tudod, hogy ezt a szellőt is az angyal rázta elő, köpenye ráncaiból. Ha jól figyelsz, a manókat is hallhatod: surrannak, matatnak itt-ott a sűrűben. Sok dolguk van, igyekezniük kell.
A virágokat is láthatod majd, és minden virág kelyhéből egy tündér les rád. Figyelik, hogy rontó-ember vagy-e? Azoktól félnek.
De te látó-ember leszel, és a tündérek ezt hamar felismerik. Kiülnek a virágok szirmaira, és kedvesen rád kacagnak. De akkor már a patakot is meghallod, ahogy neked mesél, csodálatos meséket az erdőről.'
Wass Albert: Mese az erdőről.




2015. március 2., hétfő

Bársonyos tüdőfű (Pulmonaria mollis)


Két hete, minden egyes sétám során szüntelen keresem, hogy mikor pillantom meg a szokott helyen a Bársonyos tüdőfű élénk rózsaszínes virágait, azokat a virágokat, melyek ilyenkor a barnás avarból szinte kirikítanak és képtelenség elmenni mellettük, mert a szürke tájból annyira hívogatja a tekintetünket, hogy nem marathatnak észrevétlenek. Az erdőszélen,  ahol eddig minden évben már február végén virágzott még csak a levelei bújtak elő, virágzására még napokat kell várnom. Azonban nagy örömömre a kis telkemen ma az avarból előbújt,  igaz még csak egy kipattant virága, de hamarosan, ha az időjárás is kedvezően alakul sorra követi, a többi duzzadó bimbó is.