2014. november 29., szombat

A madárbarát kert növényei

Ebben a bejegyzésemben a megfelelő növényzet kialakításáról és a madárbarát kert növényeiről szeretnék pár fontos dolgot megosztani Veletek.

Ha körbenézünk saját telkünkön, jól megfigyelhetjük, hogy kertünk különböző szintekből áll. A legalsó szinten a különféle lágyszárú növényeket, a középső szinten a bokrokat és cserjéket, a legfelső szinten pedig a fákat figyelhetjük meg.
Nézzük bővebben, milyen növényeket érdemes ültetni az imént említett szinteken.


Legalsó szint: aljnövényzet és a talajtakaró réteg.
A legalsó szint a legegyszerűbb, hiszen füves terület szerintem mindannyiunk kertjében megtalálható. Ezt a füves területet színesíthetjük különféle színpompás, lágyszárú növényekkel, melyeknek évszakonként más és más a virágzási ideje. Kereskedelmi forgalomban sokféle magkeverék megvásárolható, melyekkel egy kis virágos rétet varázsolhatunk saját kertünkbe. Ilyen például az imola, a közönséges cickafark, a margaréta, a búzavirág, a szarvaskerep vagy a nefelejcs. Ezen növények magvait a különféle madárfajok szívesen fogyasztják és emellett rengeteg bogárfajt is magukhoz vonzanak, melyek a virágok nektárját élvezik. A füves területeken a virágokból kipotyogó apró magvak, a rovarok és a puhatestű élőlények kitűnő táplálékforrást biztosítanak a kertünkbe látogató vagy éppen a kihelyezett odúnkban fiókáikat nevelő tollas kis barátinknak. Az énekes rigók, a fekete rigók, a zöld küllők vagy éppen a nyaktekercsek mind a talajon keresgélik napi betevőjüket. A pintyfélék, a cinegefélék vagy a házi rozsdafarkúak előszeretettel fogyasztják a virágok magvait, vagy a virágok nektárját szívogató rovarokat. 





Középső szint: ebbe a szintbe a különféle bokrok és cserjék tartoznak. 
A középső szint növényei táplálékot, rejtekhelyet és fészkelő helyet is biztosítanak a különféle madárfajoknak. A bokrok lehullott leveleit, az avart célszerű meghagyni a növények tövében, mert ebben a párás nyirkos közegben számos élőlény megfelelő életfeltételt talál magának. Ilyen eldugott sűrű és nyirkos helyeket kedvelnek a békák, a sünök, a csigák és számos rovarfaj is. Ezek a bokros területek az élelmüket a talajon keresgélő madárfajoknak fontos táplálkozási területei. Az avar sűrűjében megbújó apró élőlények remek táplálékforrást biztosítanak többek között az énekes vagy feketerigóknak. Ilyenkor ősszel érdemes ültetni bokrokat, aki szeretné kertjébe csalogatni a különféle vonuló madárfajokat az minden képen telepítsen bodzát, vadrózsát vagy aká kökény bokrokat. Eme növényeknek a termése az ősz elejei vonulási időszakra érik be és kitűnő táplálékforrást biztosítanak például a barátposzátának, a házi rozsdafarknak vagy éppen a csilpcsalp füzikének. De nemcsak a táplálék miatt keresik fel a madarak ezeket a növényeket, hanem a sűrű lombozatú bokrok és örökzöldek kitűnő fészkelési helyet is biztosítanak a költési időszakban a tengeliceknek, a zöldikéknek vagy éppen a cinegéknek. 
A madarak előnyben részesítik az olyan kerteket ahol a táplálék és a fészkelő hely is biztosított számukra és fiókáiknak. A sűrű egész évben lomban álló örökzöld cserjék a hideg téli időszakban széltől védett éjszakázó helyet kínálnak a kertünket látogató madárvendégeinknek. Az örökzöld cserjék növelik a fagyos, hideg, téli időben ezeknek az aprócska élőlényeknek a túlélési esélyeit. 




Legfelső szint: a legfelső szintbe a különféle méretű és fajtájú fák tartoznak. 
Ha lehetőségünk van rá mindenképpen honos fákat, gyümölcs fákat vagy mogyoró cserjéket ültessünk. A fák legoptimálisabb ültetési ideje az őszi időszak. Az én kertemben megtalálható a diófa, a barackfa, a cseresznyefa, az almafa, a vadkörtefa és a mogyoró cserje. Ezen fák érés idején kitűnő táplálékforrást biztosítanak tollas kis vendégeimnek. A kertemben ezek mellett még megtalálható három hatalmas termetű fenyőfa és két akácfa is. 
A fenyőkéreg repedési számos bogárnak szolgál otthonul, melyekre a madarak főként a csuszkák és fakuszok előszeretettel vadásznak. Ezen kívül a macskabagolynak is kitűnő nappalozó helyéül szolgál. A magas fák a magaslati fészkelőhelyeket kedvelő madaraknak remek fészkelőhelyet biztosít, ilyen pl. a meggyvágó vagy az erdei fülesbagoly. A mókusok is ilyen magas fákon építik meg gallyfészküket. Az örökzöld fenyők a téli, hideg időjárásban védett éjszakázási helyet biztosítanak. 





Az előbbiekben felsorolt három szint betartásával tökéletes madárbarát növényzetű kertet tudunk kialakítani. Azonban, ha csak az alsó és a középső szintet tudjuk kialakítani, mert kertünk mérete csak ezt teszi lehetővé ez is megfelel többféle madárfaj megtelepedéséhez és vendégül látásához.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése