2020. október 31., szombat
Az én madárbarát kertem vendégei - Nagy fakopáncs látogatása
2020. október 25., vasárnap
Az én madárbarát kertem - Az etetés szabályai
Mielőtt
az idei esztendőben is elkezdeném megosztani Veletek madárbarát kertem
eseményeit, fontos, hogy leírjam a madáretetés legfontosabb szabályait.
Hiszen lehet, hogy a megosztott történeteim, fotóim adnak nektek is
kedvet, ehhez a nemes cselekedethez, melyet bárhol, akár még panelház
ablakában, vagy erkélyén is alkalmazni tudtok.
Az első nagyon fontos szabály a folyamatosság!!!
Ha elkezdtük a legfontosabb és leghosszabb ideig tartó madárvédelmi
tevékenységet, akkor azt az etetési időszak minden áldott napján
folyamatosan, és odafigyelve kell tennünk. A kis tollasok hamar
megszokják, hogy etetőinkben hozzá tudnak jutni a számukra szükséges
elemózsiához, melyre számítanak is. A környékről vagy akár messzebbről
is vonzza a madarakat a biztos élelemforrás, és, ha ez bármilyen oknál
fogva megszűnne, pláne a kemény fagyokkal tarkított téli napok alatt,
akkor tollas barátaink nagy bajba kerülnének. Kertünk vendégeinek nagy
része csupán pár grammos kis apróság, akinek a téli időszak napjainak
nagy része arról szól, hogy a szervezetük megfelelő működéséhez, és
éltben maradásukhoz szükséges táplálékhoz hozzá tudjanak jutni. A rövid
nappali időszakok, a kemény fagyok, és a hótakaró csak tovább nehezítik a
helyzetüket. Reggeltől estig mindössze 5-6 órájuk van arra, hogy a
betevőjüket meg tudják keresni, és el tudják fogyasztani. A kistestű
madarak teste csupán egy-két napra elegendő zsírtartalékot képes
felhalmozni. Ha bármilyen okból kifolyólag, nem sikerül nekik a
megfelelő mennyiségű táplálékhoz hozzájutniuk, akkor az előttük álló,
fagyos éjszaka akár végzetes is lehet a számukra.
A kertünket
látogató tollas vendégek megszokják, és számítanak a feltöltött etetők
kínálatára, hogy minden nap hozzá tudnak jutni a szükséges betevőjükhöz,
éppen ezért olyan fontos az etetés folyamatossága.
2020. október 21., szerda
Meseerdő óriásai
2020. október 14., szerda
Az én madárbarát kertem
2020. október 12., hétfő
Hírnökök
2020. október 9., péntek
Az erdő rejtekében
Az erdő ösvényei a kiadós égi áldásnak hála sarasak, kisebb-nagyobb, friss vízzel telt tócsák várják újra a szomjas lakókat. Az avar napról-napra egyre vastagabb, egyre melegebb paplannal fedi be a talajt, de most nem zizegtek lábaim nyomán, vizesen bújtak szorosan egymáshoz a sárga, a barna, a bordó, a zölddel mintázott levelek, mint fagyos éjszakákon a madarak az odvak mélyében. Az őszi csendet hangok törtek meg, cinegék cserregtek a fák ágai közt, többen is voltak egész kis csapat. Egymással diskuráltak, miközben betevő után kutattak. A másik terebélyes tölgyfa ölelésében szajkók zajongtak. Recsegő, komisz veszekedésük teljesen elnyomta a cinegék lágy, csilingelő hangját. Úgy vitatkoztak egymással, mintha az utolsó falat makk lett volna a tét. Pedig makk van bőséggel. Évek óta nem láttam a tölgyerdőben ennyi makkot, a talajon ezer meg ezer számra hevernek, és még mindig érkezik az utánpótlás.
Ahogy a szajkók elcsitultak, újra őszi csendbe burkolózott az erdő. A némaság azonban nem tartott sokáig, hiszen ahogy az északi szelek a fák sudarai közé szaladtak, dühösen cibálni kezdték a tölgyfák ágait. Kopogni kezdett az erdő. Makkok tucatja hullott a földre, amikor pedig az ázott talajra értek, kedves hangjukon jelzek az erdő állatainak, hogy elérkezett az őszi lakoma ideje. Ők pedig érkeztek is sorban.
A tölgyerdőből utam az akácfákkal tarkított erdőbe vezetett, melynek peremén szúrós ágakkal büszkélkedő vadszeder bokrok állnak. Gyakran bírnak maradásra, kapaszkodnak belém, ahogy csak tőlük telik, de óvatosan, mindig ki bírok szabadulni marasztaló ölelésükből. Ahogy az ösvényén szedtem a lábaim az egyik bokor, sűrű mélyéből neszezés, halk mocorgás jeleire lettem figyelmes. Kis kamerám, ami épp nálam volt, a bokorra irányítottam, ahonnan egy szürkés bundát viselő vaddisznó lépkedett élő. Hallotta, érezte, hogy ott vagyok, hiszen megzavarhattam pihenő idejét. Egy rövid felvételt sikerült róla készítenem, ahogy komótosan tovaballagott.
A vaddisznók szeretik a szúrós indákkal, ágakkal védelmező vadszeder bokrok védelmét, hiszen egész évben zöld leveleik takarást, tüskéi pedig áthatolhatatlan biztonságot nyújtanak a számukra. Már több alkalommal találkoztam én is szederbokrok mélyében pihenő kedvenceimmel.
További utam a sötét völgy mélyébe vezetett, ahol nappal is a szűkület pihen, alig engedve be fényt birodalmába. A bőséges csapadéknak hála, a völgy mélyén, a vastag avar védelméből egészen apró, kalapokat viselő gombák kukucskáltak élő. Talán az elkövetkező hetekben még többen lesznek, hiszen az előrejelzések szerint, újabb és újabb csapadékot adó fellegek fognak a természet ösvényei fölé vonulni. Az időjárás adott a számukra, izgatottan várom őket.
2020. október 5., hétfő
Visszatértek a csízek
2020. október 1., csütörtök
Ájtatos manó
Az imádkozó sáskák áttelelt lárvái, tavasz végén, nyár éljen kelnek ki, akik nagyon hasonlítanak szüleikre, azzal a különbséggel, hogy nincsenek ivarszerveik, és szárnyaik. A kifejlett sáskák kicsinyített másai. Ahogy telik az idő egyre többször védenek, körülbelül 6-7 alkalommal, melynek köszönhetően egyre nagyobbak és fejeltebbek lesznek. Az utolsó vedlés után pedig teljesen kifejlett imádkozó sáskákká válnak.
Sajnos már sokszor szembesültem vele, hogy ezek az ártalmatlan rovarok félelmet keltenek az emberekben. Nagy termetük, különös kinézetük sokak számára riasztó vagy visszataszító. Pedig semmi okunk nincs rá, hogy tartsunk vagy irtózzunk tőlük, hiszen nem ártanak nekünk. Sőt inkább hasznunkra vannak, mert ha kertünkben feltűnnek sok, a növényeinkre káros rovart pusztítanak el. Táplálékuk elsősorban röpképes rovarokból áll, melyekre lesből támadnak. Az imádkozó sáskák türelmes ragadozók, akik akár órákat képesek mozdulatlanul állni, zsákmányukra várva. Amikor a közelükbe kerül egy figyelmetlen préda, hosszú, tövises fogólábaikat a másodperc töredéke alatt kinyújtják, akár egy bicskát, és átölelik áldozatukat, mely ölelésből már esélyük sincs menekülni. Lomha járásuk, nehézkes röptük ellenére kíméletlen ragadozók. Vadászatuk közben elsősorban kitűnő látásuk segítik őket, melyről nagy szemeik árulkodnak.
Tegnap délután az erdő fái között megbújó kis tisztáson újra sikerült velük találkoznom. Türelmüknek hála pedig egy kis videót is tudtam róluk készíteni, amit most Nektek is megmutatok.